تمیز کردن

راهنمای تمیز کردن آبچکان ظرفشویی

آبچکان ظرفشویی و آبچکان رومیزی

آبچکان رومیزی وسیله ای جدایی ناپذیر در هر آشپزخانه ای می باشد. آبچکان کابینت شما به کمی مراقبت و نگهداری نیاز دارد تا بتواند ظروف شما را تمیز و خشک نگه دارد. اگر آبچکان شما فلزی است ، دانستن نحوه تمیز کردن آن و همچنین روش های جلوگیری از زنگ زدگی بسیار مهم می باشد. آبچکان به دلیل تماس مکرر با آب و ظروف (گاهی اوقات ظروف کثیف) به راحتی کثیف شده و باعث رشد قارچ و باکتری ها روی سطح آن می شود. برای راهنمایی در مورد نحوه تمیز کردن آبچکان ظرفشویی با ما همراه شوید.

چگونه آبچکان رومیزی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن یک آبچکان رومیزی شبیه به تمیز کردن ظرف است. چهار مرحله ساده وجود دارد.

چیزهایی که برای تمیزکردن آبچکان نیاز دارید:

  1. برس کوچک یا مسواک
  2. مایع ظرفشویی
  3. آب داغ

مرحله 1 : جداسازی

برای تمیزکاری راحت تر ، در صورت امکان آبچکان را از کابینت یا سینک خود جدا کنید.

مرجله 2 : تمیزکاری با برس

آبچکان را در کنار سینک آشپزخانه خود قرار داده و برس یا مسواک را با آب گرم خیس کنید ، مقدار کمی مایع طرفشویی روی را به آرامی روی لکه ها بریزید تا آنها را از بین ببرد. علاوه بر تمرکز روی لکه ها ، حتماً کل قفسه را نیز بطور برس بکشید.

مرجله 3 : شستشو با آب داغ

حتماً تمام کف های روی آبچکان را بشویید و سعی کنید تمامی آن را بررسی کنید تا نقطه ای کثیف باقی نمانده باشد.

مرحله 4 : بگذارید کاملاً خشک شود

اگر آبچکان شما از جنس فلز است ، آن را با پارچه خشک کنید تا از زنگ زدگی آن جلوگیری شود. اگر آبچکان رومیزی شما جنس دیگری دارد می توانید آن را در سینک بگذارید تا خشک شود.

نکته : اگر قفسه ظرف شما از پلاستیک یا فلز باشد ، ممکن است بتوان آن را در ماشین ظرفشویی قرار داد. اگر اینچنین است ، می توانید آن را در ماشین ظرفشویی قرار داده و خیالتان از تمیز شدن کامل آن راحت شود و پس از تمیز شدن از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.

تمیزکردن آبچکان با سرکه

اگر قفسه ظرف شما دارای لکه های سخت بوده و پاک کردن آن ها دشوار است ،  قبل از انجام دستورالعمل تمیز کردن که در بالا ذکر شد ، این روش را امتحان کنید. سرکه نسبت به بسیاری از مواد ضد عفونی کننده از جمله سفید کننده ها بسیار ملایم است.

چیزهایی که برای تمیزکردن آبچکان با سرکه نیاز دارید:

  1. سرکه سفید
  2. سینک یا سطل بزرگ

مرحله 1: داخل سینک یا سطل خود را با آب داغ و سرکه پر کنید

یک فنجان سرکه برای انجام این کار کافی می باشد.

مرحله 2: آبچکان خود را در محلول آب داغ و سرکه سفید به طوب کامل غرق کنید

مطمئن شوید که آیچکان به طور کامل غرق شده باشد. باید بگذارید 15 دقیقه تا نیم ساعت خیس بخورد.

مرحله 3: خارج کردن از محلول و تمیز کردن

آبچکان را از محلول خارج نمایید و سپس مطابق با روشی که در بالا گفته شد آن را تمیز کنید.

مرحله 4: بگذارید خشک شود.

نکته : آبچکان رومیزی چوب و بامبو هنگام تمیز کردن نیاز به کمی مراقبت بیشتری دارند. به جای انداختن آن ها در محلول سرکه و آب داغ ، آنها را با محلول سرکه اسپری کنید و بگذارید حدود 15 دقیقه خیس بخورد و سپس عمل پاک کردن ، شستشو و خشک کردن را انجام بدهید. بگذارید آنها در آفتاب خشک شوند تا از رشد کپک جلوگیری کنند.

چگونه می توان از زنگ زدگی آبچکان رومیزی جلوگیری کرد

بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد کپک و زنگ زدگی روی آبچکان شما این است که به طور مرتب آن را تمیز کنید و همیشه مطمئن باشید که پس از استفاده کاملاً خشک شده باشد. تمیز کردن آبچکان یک بار در هفته تضمین می کند که زنگ زدگی و رشد باکتری ها به حداقل برسد و باعث می شود نو برسد. زنگ زدگی هنگامی که فلز در معرض آب قرار می گیرد رخ می دهد ، بنابراین هر چه سریع تر آبچکان خود را خشک کنید ، احتمال زنگ زدگی آن نیز کمتر می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *