تمیز کردن

آموزش جامع تمیز کردن ماشین ظرفشویی و نگهداری از آن

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

می خواهید یاد بگیرید که چگونه ماشین ظرف شویی را تمیز کنید؟ ماشین های ظرفشویی ، شاید بیشتر از سایر وسایل آشپزخانه به تمیز کردن منظم نیاز داشته باشند.شما به طور منظم از ماشین ظرفشویی برای تمیزکردن ظروف خود استفاده می کنید ، از این رو تمیز کردن ماشین ظرف شویی برای سالم نگه داشتن محیط آشپزخانه و ظروف خود از نظر بهداشتی ضروری است.با استفاده از نکاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم این کار را به راحتی می توانید انجام دهید.

تنها با استفاده از چند ماده تمیزکننده ، می توانید ماشین ظرف شویی خود را طوری تمیز کنید که به بهترین شکل ممکن کار کند.در این راهنمای گام به گام به همه چیزهایی که باید برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود بدانید ، به طور کامل می پردازیم.

وسایل مورد نیاز:

سرکه سفید

جوش شیرین

ماده تمیزکننده مخصوص ماشین طرفشویی

دستکش لاستیکی

اسفنج

مسواک قدیمی

نکته ایمنی :همیشه هنگام تمیز کردن ماشین ظرفشویی ، از دستکش های لاستیکی استفاده کنید و در صورت استفاده از یک تمیزکننده ، حتماً دستورالعمل آن را به طور کامل بخوانید.

1- تمیز کردن ماشین طرفشویی با استفاده از سرکه

ایتدا ماشین ظرفشویی را خالی کنید. سپس 250 میلی لیتر سرکه سفید را در یک ظرف بریزید و در محفظه ماشین ظرفشویی بر روی قفسه بالا قرار دهید.دما را به بالاترین درجه حرارت تنظیم کرده و روی حالت چرخه کامل قرار دهید. سرکه مخلوط شده با آب داغ همه چیز را ضد عفونی کرده و هرگونه چربی و رسوبی را از بین می برد و بوهای نامطبوع را از بین می برد. این کار را به طور هفتگی انجام دهید.

2- تمیز کردن ماشین طرفشویی با استفاده از مواد تمیزکننده

اگر نمی خواهید با استفاده از سرکه تمیز کنید می توانید یک تمیز کننده خریداری کرده و از آن استفاده نمایید. قبل از استفاده حتماً دستورالعمل ها را بخوانید و از دستکش های لاستیکی استفاده کنید. دستورالعمل های موجود در بسته را رعایت کنید و تمام پودرها را مستقیماً در قسمت پایین ماشین ظرف شویی بریزید و ماشین ظرف شویی را روشن کنید.این کار را به طور هفتگی انجام دهید.

3- تمیز کردن ماشین طرفشویی با استفاده از جوش شیرین

بعد از تمیز کردن ماشین ظرف شویی خود با سرکه یا یک پاک کننده شیمیایی می توانید از جوش شیرین برای تمیزکردن آن استفاده کرده و از هرگونه بوی نامطبوع و ماندگار خلاص شوید. چند قاشق غذاخوری جوش شیرین را در کف دستگاه بپاشید و با بالاترین دما روی یک چرخه کوتاه اجرا کنید.این کار را به طور ماهانه انجام دهید.

4- تمیز کردن لوازم ماشین ظرفشویی

قفسه ها و نگهدارنده ظروف را برداشته و با آب گرم و صابون بشویید. یک مسواک قدیمی را به آب صابون آغشته کنید و پاک کنید تا هرگونه مواد سفت و سخت را از بین ببرد. بازوی اسپری را به آرامی شستشو دهید و هر نوع زباله یا سنگ آهک را از طریق سوراخ ها با یک خلال دندان ببندید و با یک اسفنج اسفنجی پاک کنید. سپس زیر یک شیر آب بشویید.

5- تمیز کردن فیلتر

سینی پایینی را بردارید.به داخل نگاه کنید و محل تخلیه را پیدا کرده و اطراف آن را تمیز کنید.فیلتر را بیرون بکشید و هر تکه از مواد غذایی را که در اطراف آن باقی مانده است بردارید و تمیز کنید. فیلتر را با آب و صابون کاملاً بشویید. از چیزهایی که پیدا می کنید تعجب خواهید کرد: تکه های شیشه ، یک چنگال کوچک ، تکه های استخوان!

6- تمیز کردن لبه های درب ماشین ظرفشویی

لبه های درب را کاملا تمیز کنید زیرا مستعد ایجاد کپک هستند که در نهایت به درب آسیب می رساند و می تواند باعث نشت ماشین ظرف شویی شود. قسمت های مختلف درها و اطراف لبه ها را با یک مسواک کوچک تمیز کنید.

7- تمیز کردن درب ماشین طرفشویی

برای پاک کردن اثر های انگشت ، چربی ها یا مواد غذایی از درب ماشین ظرف شویی می توانید از یک پاک کننده چند منظوره استفاده کنید. همچنین می توانید فقط از یک آب گرم و صابون استفاده کنید و با یک پارچه نرم یا یک تکه حوله آشپزخانه خشک کنید.این کار را به طور هفتگی انجام دهید.

8- ماشین ظرف شویی خالی را با آب گرم روشن کنید

یک شستشوی گرم باعث می شود که بوی بد ماشین ظرف شویی شما از بین برود.این کار را به طور ماهانه انجام دهید.

9. چگونه ماشین ظرف شویی را تمیز نگه داریم؟

  • حالا با این نکات مفید فهمیدید که چگونه یک ماشین ظرف شویی را تمیز کنید ، با استفاده از این نکات مفید آن را براق و بدون بوی نامطبوع نگه دارید:
  • هر نوع غذای اضافی را از بشقاب ها ، گلدان ها و قابلمه ها قبل از وارد کردن جدا کنید.
  • ماشین ظرف شویی را پر نکنید زیرا این امر باعث می شود کارایی کمتری داشته باشد و آب جایی برای گردش نداشته باشد.
  • فیلترها را مرتبا تمیز کنید.
  • به طور مرتب ار نمک ماشین ظرف شویی استفاده کنید

10- موقع تمیز کردن ماشین ظرف شویی چه کارهایی نباید انجام دهیم؟

به هیچ وجه از سفید کننده یا سخت برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی خود استفاده نکنید. انجام این کار به مرور زمان باعث صدمه دیدن به ماشین ظرف شویی می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *