اتاق ها, ساماندهی

آشنایی با جادوی دکوراسیون داخلی

آشنایی با جادوی دکوراسیون داخلی

آشنایی با جادوی دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم تعریفی جامع از دکوراسیون داخلی ارائه دهیم تا به خوبی متوجه اهمیت آن شویم باید گفت طراحی دکوراسیون داخلی به معنای نوعی بهینه سازی فضا میباشد،به گونه ای که حداکثر استفاده را از محیط داشته باشیم وبا استفاده از هماهنگ سازی اجزای محیط آن را به نحوی زیبا و دلنشین طراحی کرد.برای مثال شما با کمک یک متخصص میتوانید هماهنگی بین رنگ ها و اجزای داخلی محیط مورد نظرتان را به گونه ای طراحی کنید که موجی از احساس شادی و نشاط را به مخاطبانتان القا کنید.

در قرنی زندگی میکنیم که ارتباطات در آن حرف اول را میزند و بیشتر انسان های موفق دارای ارتباطاتی گسترده بوده اند.جالب است بدانید که ارتباط برقرار کردن محدود به روابط انسانی نمیشود و علم روانشناسی در سال های گذشته به خوبی این نکته را به اثبات رسانده است که در بسیاری از مواقع ممکن است انسان ها ارتباط بیشتری با محیط اطرافشان بگیرند و این موضوع مشروط به چگونگی بهینه سازی فضا یا همان بهره مندی از مهارت چینش دکوراسیون داخلی میباشد.

اهمیت استفاده از دکوراسیون داخلی در محیط های مختلف

همین موضوع دلیل اصلی و عمده ی استفاده از دکوراسیون فضای داخلی به عنوان یک دانش کاربردی در محیط ها و فضاهایی است که در آن رفت آمد انسان ها وجود دارد،محیط هایی ماننند:

 • فروشگاهها و مغازه ها:به منظور جذب مشتری بیشتر
 • محیط های اداری:برای انتقال احساس راحتی و امنیت را در ساعات کاری به کارمندان
 •  بیمارستان های پر رفت و آمد:در جهت ایجاد احساس همدلی و همراهی بیم مریض ها و کادر درمان
 • خانه ها و آپارتمان های مسکونی:برای  ایجاد احساس گرمی و صمیمیت بین افراد خانواده
 • فضاهای عمومی مانند متروها و اتوبوس ها:به منظور کاربردی کردن محیط و رفع نیاز های شهروندی

بنابراین می توان گفت، هنگامی که دکوراسیون داخلی به عنوان یک مهارت مورد استفاده قرار بگیرد و بتوانیم با رعایت ریزه کاری ها و اصول تزیینی ان از محیط اطرافمان بهره ببریم،متقابلا ارتباطات و تعاملات موفق تری خواهیم داشت و از نظر روحیه ی شخصی نیز از محیط اطرافمان لذت خواهیم برد و امید به زندگی و اشتیاق برای زنده ماندن در وجودمان ریشه خواهد زد.

در این مقاله سعی کرده ایم تا برخی از نکات و اصول اساسی دکوراسیون فضای داخلی را که میتوان با استفاده از آنها میتوان به صورت بهینه و هدفمند از محیط استفاده کرد را به شما معرفی کنیم.

 دکوراسیون داخلی

 اهمیت استفاده از دکوراسیون فضای داخلی در محیط های مختلف

فاکتورهای اساسی در چیدمان دکوراسیون داخلی

توجه داشته باشید که با شناسایی فاکتور های اساسی و مهم چیدمان ، شما میتوانید با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن،بهترین نتیجه را بدست آورید و در صرف هزینه و زمانتان صرفه جویی شود.

متاسفانه امروزه برخی از مردم بدون در نظر گرفتن اصول اساسی و این فاکتور های مهم ، شروع به چیدمان دکوراسیون داخلی میکنند و در نهایت با صرف هزینه و وقت بسیاری،نتیجه ی مطلوب آن را نیز بدست نمی آورند.

همانطور که اشاره کردیم هدف اصلی استفاده از مهارت چیدمان دکوراسیون داخلی،بهینه سازی محیط میباشد و برای رسیدن به این هدف در ابتدا باید فاکتورها و اصول اولیه ی چیدمان دکوراسیون داخلی را بشناسید.

فاکتورهای اساسی در چیدمان دکوراسیون داخلی

فاکتور اول:سبک و رنگ مبلمان وصنایع چوبی

به طور کلی میتوان گفت که مبلمان و صنایع چوبی نقش اصلی و اولیه ای در زیباسازی دکوراسیون داخلی دارند.همه ی ما به خوبی می دانیم که هنگامی که در یک محیط وارد می شویم،اولین چیزی که توجه مارا به خودش جلب میکند،مبلمان و صنایع چوبی ان محیط میباشد.

طبق بررسی های انجام شده در زمینه ی دکوراسیون داخلی می توان به این نکته اشاره کرد که رنگ مبلمان،30 درصد فضای دکوراسیون داخلی را تشکیل میدهد و این درصد در چیدمان فضای داخلی،مقدار قابل توجهی می باشد.بنابراین باید سعی کنید تا در انتخاب نوع و رنگ صنایع چوبی در دکوراسیون داخلی،سلیقه به خرج دهید و از یک متخصص برای این کار هم میتوانید کمک بگیرید.

مبلمان،30 درصد فضای دکوراسیون داخلی را تشکیل میدهد.

به طور کلی صنایع چوبی در دکوراسیون داخلی به موارد زیر تقسیم می شود:

 • میز ناهارخوری
 •  مبل ها
 • پاف
 • چهارپایه‌ها
 •  صندلی بار و صندلی‌های میزبان
 • تخت خواب
 • کتابخانه ها
 • اپن های آشپزخانه و……..

ناگفته نماند که بهتر است بعلاوه ی رنگ مبلمان،سبک و نوع آنها نیز با سایر اجزای دکوراسیون داخلی مانند:اکسسوری ها،کفپوش ها،طرح دیوار ها و….هماهنگ باشد.

آشنایی با جادوی دکوراسیون داخلی

سبک و رنگ مبلمان وصنایع چوبی

فاکتور دوم:نقش قاب ها در دکوراسیون داخلی

جالب است بدانید که تابلوهای نقاشی و آثار هنری در چیدمان دکوراسیون داخلی میتواند سبک کلی آن را مشخص کند و حال و هوای تازه ای به فضا ببخشد.

باید دقت داشته باشید که تابلوها و نقاشی های مورد نظرتان بی ربط به سبک چیدمان خانه و اکسسوری ها نباشد و رنگ غالب در زمینه ی این تابلو ها بتواند به نوعی باعث ایجاد تناسب در میان اجزای مختلف خانه شود.

قابها و تابلوها را در مکانی از محیط قرار دهید که که مخاطبان بتوانند از لحاظ چشمی به آنها ارتباط بگیرند و احساس زیبایی به آنها القا شود.

قاب ها و تابلوهای نقاشی و خوشنویسی مانند یک روح زنده برای هر فضایی می باشند که میتوانند احساس صمیمیت و محبت را در آنجا دوچندان کنند.

 نقش قاب ها در دکوراسیون داخلی

فاکتور سوم:ارتباط نور و روشنایی با دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از عناصر مهمی که در چیدمان دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارند و می توانند با جلوه ی خود تماشاگران زیادی را به خود جذب کنند،استفاده از انواع وسایل مربوط به نور و روشنایی می باشد.البته استفاده از وسایل نور و روشنایی بدان معنا می باشد که نور طبیعی و زیبای آسمان نمی تواند جلوی دلفریبی در دکوراسیون داخلی ایجاد کند،در ضمن شما میتوانید دکوراسیون محیط خود را به گونه ای طراحی کنید که به اصطلاح محیط شما آفتابگیر شود و نور خورشید یا ماه درخششی دو چندان پیدا کند.

این که شما از کدام منبع نور استفاده کنید بستگی به سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی شما دارد،هرچند که شما میتوانید حتی از هر دو منبع برای ایجاد روشنایی در محیط اطرافتان استفاده کنید.

نمونه هایی از وسایلی که می توانند درخشش محیط مورد نظر شما را دو چندان کنند،به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از شاخه های نوری در قسمت های مختلف
 • متناسب بودن سبک شاخه های نوری با سبک کلی دکوراسیون داخلی
 • تنظیم شدت و میزان نور مورد نیاز
 •  انتخاب رنگ نوری به کار برده شده
جادوی دکوراسیون داخلی

در مورد استفاده از منابع نور و روشنایی،شما باید اعتدال را رعایت کنید.

نکته:توجه داشته باشید که افراط و تفریط در چیدمان دکوراسیون داخلی همانند بسیاری از موضوعات دیگر باعث عدم موفقیت و ناکامی در رسیدن به هدف مورد نظر میباشد.

بنابراین به عنوان یک قاعده ی کلی در مورد استفاده از منابع نور و روشنایی،شما باید اعتدال را رعایت کنید و بیش از حد محیط را روشن نکنید،به گون ای که زنده باشد و یا استفاده از منابع نور را به حدی کم کنید که بینایی و دید را کاهش دهد.

در بهترین و مناسب ترین حالت ممکن شما باید بتوانید نقطه هایی متمرکز روشنایی را در تاریکی قرار دهید تا دکورمحیط شما حالتی چشم نواز و دلفریب ایجاد کند.

فاکتور چهارم:پارتیشن بندی برای بهینه سازی دکوراسیون داخلی

اگر با محیط هایی که فضای گسترده ای دارند روبرو شده باشید به خوبی متوجه آن خواهید شد که دکوراسیون داخلی انسان دارای فضاهای خالی بسیاری می باشد و آدم احساس میکند که در آن محیط عدم وجود ویا جای خالی وسیله ای احساس میشود.

حقیقت آن است که در چنین شرایطی نیاز است تا فضای خالی به گونه ای بهینه سازی شود.پارتیشن ها از جمله وساِلی می باشند که میتوانند به خوبی این جای خالی را پر کنند،به گونه ای که دکوراسیون دچار شلختگی و شلوغی نیز نشود.

با استفاده از پارتیشن بندی میتوان فضاهای بزرگ خانه را به فضاهای کوچکتر و قابل استفاده ای تقسیم کرد و بتوان تنوع و زیبایی را نیز به ارمغان آورد.

کاربرد پارتیشن بندی در محیط های زیر می تواند باعث بیشترین حالت بهینه سازی شود:

 • جداسازی فضای بین ورودی خانه و آشپزخانه
 • جدا کردن آشپزخانه از قسمت ناهار خوری
 • تقسیم فضاهای خالی به فضاهای کوچکتر و قابل استفاده
 • جداسازی قسمت راهرو از پذیرایی

 پارتیشن بندی برای بهینه سازی فضای داخلی

فاکتور پنجم:رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی

جالب است بدانید که دیوارها در هر محیطی 40 درصد دکوراسیون داخلی را تشکیل میدهند و این درصد یعنی چیزی نزدیک به نصف فضای دکوراسیون وابسته به دیوارها میباشد.

بنابراین می توان گفت که انتخاب رنگ و طرحی مناسب برای دیوارها میتواند برای بزرگتر جلوه دادن محیط های کوچک و یا جذاب تر و زیباتر جلوه دادن فضاهای بزرگ،بسیار کاربرد داشته باشد.به بیانی بهتر رنگ . طرح دیوارها در بهینه سازی ابعاد یک محیط نقش بسزایی دارد.

با استفاده از سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی رنگ و طرحی را برای دیوارهای تان انتخاب کنید که احساس و انرژی مطلوب را به بینندگان انتقال دهد.

 رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی

فاکتور ششم:احساس طراوت و شادابی با استفاده از گل های آپارتمانی

همانطور که میدانید از زمان های گذشته،مردم علاقه زیادی به استفاده از گل و گیاه برای چیدمان خانه و یا محیط کارشان داشتند.امروزه نیز گل و گیاه جز اثر بخش ترین عناصر چیدمان دکوراسیون داخلی به حساب می آید.

رنگ سبزی که در گیاهان وجود دارد میتواند به فضایی که در آن  قرار دارید،موجی از انرژِی،شادابی و نشاط را انتقال دهد.

ناگفته نماند که گیاهان و گل هایی که برای چیدمان دکوراسیون داخلی کاربرد دارند،انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها برای سبک های مختلفی از چیدمان دکور کاربرد دارند.

استفاده از گل و گیاهان،علاوه بر ایجاد جلوه ای زیبا و دلفریب در محیط باعث بهبود کیفیت هوای داخل محیط های بسته نیز میشوند و در سلامت انسان نیز نقش بسزایی دارند.

احساس طراوت و شادابی با استفاده از گل های آپارتمانی

فراموش نکید که گیاه عنصل زنده ای در طبیعت می باشد و نگهداری و استفاده از آنان در دکوراسیون داخلی،مستلزم رسیدگی به آن میباشد و عدم توجه به گیاهان باعث کوتاه شدن عمر و پژمردگی آنان میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *